Permanent Mission of Mongolia to the United Nations
Business Info

- The Permanent Mission of Mongolia to the United Nations presents its compliments to the UN Protocol and Liaison Service and has the honor to inform that H.E.Mr.BATBOLD Sukhbaatar relinquished his duties as Minister for Foreign Affairs and Trade and was appointed as Prime Minister of Mongolia.
29 October 2009.

-
UNGA 64th session Third Committee Agenda item: 62 “Advancement of women”
20 October 2009

- Statement on Child Protection 64TH SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY THIRD COMMITTEE
16 October 2009 New York

- STATEMENT BY MRS. ONON SODOV, DIRECTOR OF THE DEPARTMENT OF INTERNATIONAL ORGANIZATIONS, MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS AND TRADE OF MONGOLIA UNDER AGENDA ITEM 62 ON ADVANCEMENT OF WOMEN
13 October 2009  New York

- UNGA 64th session Third Committee Agenda item: 61 “Social development”
13 October 2009
 

- Statement by Mrs. ONON SODOV 64th Session Third Committee Agenda item: 62 Advancement of Women
13 October 2009

- STATEMENT BY H.E.MS.ENKHTSETSEG OCHIR,AMBASSADOR AND PERMANENT REPRESENTATIVE OF MONGOLIA TO THE UNITED NATIONS, AT THE GENERAL DEBATE OF THE FIRST COMMITTEE OF THE 64TH SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY 
October 9, 2009, New York

- STATEMENT BY H.E.MS.ENKHTSETSEG OCHIR,   AMBASSADOR AND PERMANENT REPRESENTATIVE OF MONGOLIA TO THE UNITED NATIONS, AT THE GENERAL DEBATE OF THE FIRST COMMITTEE OF THE 64TH SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY 
9 October, 2009
, New York


-64 SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY THIRD COMMITTEE
6
October 2009 New York

- Statement on Social Development 64TH SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY 3rd COMMITTEE
6 October 2009 New York

- Statement byH.E. Ambassador Onon Sodov, Deputy Head of Mongolian Delegation to the 64th Session of the UN General Assembly

-
Minister for Foreign Affairs and Trade of Mongolia

- 64 UNGA II Committee GenDeb


- STATEMENT BY MRS. ONON SODOV, DIRECTOR, DEPARTMENT OF INTERNATIONAL ORGANIZATIONS OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS AND TRADE OF MONGOLIA ON AGENDA ITEM 63 - SOCIAL DEVELOPMENT
6 October 2009, New York

- UNGA 64 Cooper Res amendments submit 2009-10-07

 

Secretary-General Ban Ki-moon (right) receives the credentials of Enkhtsetseg Ochir, new Permanent Representative of Mongolia to the United Nations.